- Reklama -zprávy
Pátek, 26 dubna, 2024

Jak nepropadnout odpolednímu „propadu“?

- Komerční sdělení -aktuality

Pokud je do závěrečné v práci ještě daleko a už trpíte neodolatelnou chutí na chvíli si zdřímnout, buďte na pozoru. Zřejmě i vás postihl syndrom s nevšedním názvem, odpolední propad.

Pod odpolední únavu se podepisuje i nedostatek tekutin.
Za zíváním stojí pokles tělesné teploty

Je krátce po polední přestávce a čas se jakoby zastavil. Zatímco hodiny po příchodu do práce utíkali jako voda, o čase před koncem pracovní doby to vůbec nelze říci. Vědci dávají tento náhlý pokles energie, neustálého zívání a ospalosti do souvisu s biologickými procesy, které pokud se zanedbají, zeptají si svou daň v podobě dotěrné únavy. Podle několika odborníků se skrývá za tímto problémem údajný pokles tělesné teploty. I když se může zdát, že v letním počasí nás nic takového nemůže postihnout, opak je pravdou. Vědci totiž tvrdí, že teplota jádra našeho těla, kromě končetin, přirozeně klesá mezi čtrnáctou až šestnáctou hodinou. Je to v době, kdy vám do konce pracovní doby chybí už jen pár hodin.

Únavu prolomí už i procházka po schodech

Snižování tělesné teploty nutí tělo k produkci známého hormonu melatoninu, který má na starosti regulaci bdělosti a spánku. I v tomto případě platí, že čím je v těle více melatoninu, tím je touha zdřímnout si silnější. Nejlepším způsobem, jak zabránit nepříjemným účinkům zmiňované látky během dne, je zvýšení tělesné teploty. Pomoci může krátká prochází po schodech, zda pár chytrých cviků v rámci strečinku. Pokud máte možnost, pomůže i osprchování se vlažnou až teplou vodou, nebo si jen na chvíli dopřát sluneční paprsky v okně kanceláře. Klimatizaci v kanceláři je vhodné nastavit tak, aby rozdíl mezi teplotou v místnosti a venku nepřesahoval pět stupňů.

Sladká a tučná jídla unavují

V odpoledním propadu má prsty i neustálé vysedávání za počítačem. Pracoviště, konkrétně židli na které celý den sedíme, bychom měli opustit na několik minut každou hodinu. Pomůže i vzpřímené sezení za počítačem a vyhýbání se příliš mastným a sladkým jídlům během polední přestávky. Nedostatek pohybu a těžká jídla urychlí útlum, který může trvat i několik hodin. Kalorické potraviny navíc rychle zvyšují hladinu cukru v krvi, čímž dochází k rychlému a nárazovému vyplavování hormonu inzulínu do krve. V důsledku toho dochází k prudkému poklesu cukru, což se projevuje zejména únavou a silnými výkyvy nálad. Nesmíme zapomínat, že opakování tohoto zlozvyku vede k cukrovce 2. typu, nadváze až obezitě, zvýšenému krevnímu tlaku, srdečnímu infarktu nebo mozkové příhodě.

Méně sacharidů na talíři, více zdravých tuků

Oběd v pracovních dnech by se měl skládat z dostatečného množství kvalitních bílkovin, a to například z masa nebo luštěnin. Chybět by neměly ani zdravé tuky, které lze získat z rostlinných olejů, semen rostlin, avokáda nebo ryb. Sacharidy, například z rýže, celozrnných těstovin a brambor by měly tvořit menší část talíře. Pod odpolední zívání se podepisuje i nedostatek tekutin. Vodu při práci často nahrazuje šálek čerstvě uvařené kávy, který sice na jedné straně povzbuzuje organismus, ale na straně druhé jej silně odvodňuje. Jelikož lidský mozek tvoří až 75 % vody, pokles této tekutiny v organismu se promítne zejména do dřívější únavy a vyčerpanosti. K tekutinám, které pomáhají hydratovat lidské tělo, patří kromě vody, jemně sycené minerální vody, bylinkové čaje. Tělo dehydruje káva, černý čaj a kolové nápoje.

Pomůže „desetiminutovka“

Ne nadarmo se říká, že kondici a energii během dne ovlivňuje i noční odpočinek. Ideálním je v trvání 7 – 8 hodin. Je-li pod tuto hranici, do těla se uvolňuje stresový hormon kortizol. Naopak škodí i každá další hodina nad doporučených osm hodin spánku denně. Pokud si plánujete zdřímnout ve dne, doporučuje se sklonit hlavu v rozmezí maximálně 10 – 30 minut. Při překročení půl hodiny je člověk podle odborníků ještě více unavený, než dříve.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek