Jen stěží bychom našli toho, kdo by si ze svého dětství nepamatoval tu nejlepší zimní zábavu – sáňkování. Na tradičních českých sáňkách z prudkého kopce šmahem dolů. Čím prudší kopec, tím lepší. Pamatujete?
Tenhle zážitek bychom měli dopřát každému dítěti. Tu chvíli, kdy člověku buší srdce při pohledu shora dolů a zároveň ta neskutečná radost ve chvíli, kdy se sáňky rozjedou, a nám vítr ošlehá tváře, až zčervenají.
Se sáňkami na kopec za dům nebo na speciální dráhu
Když se řekne sáňkování, představíme si tlupu dětí, které sjíždějí nebližší kopec, co mají na dohled. V dnešní době se však sáňkování stalo plnohodnotným zimním sportem, který si užívají nejenom děti, ale i dospělí. Může se stát zábavou, kterou si užije celá rodina, s bonusem čerstvého vzduchu a pohybu, který všichni potřebujeme k udržení pevného zdraví.
V lyžařských střediscích už dnes objevíme nejenom dráhu pro lyžaře, ale i sáňkařské dráhy. Můžeme si tak se svými dětmi užít zábavy i v případě, kdy zima sněhu nepřeje. Sáňkařské dráhy jsou součástí lyžařských areálů zejména v Krušných a Jizerských horách, Krkonoších či Jeseníkách, ale poohlédnout se můžete i jinde.
Tradiční sáňky a nejnovější trendy
Materiál, který při výrobě sáněk stále vítězí, je dřevo. Na trhu můžeme narazit na sáňky z různých druhů dřeva – jasanového, bukového, ad. Jednotlivé značky se od sebe liší velikostí, designem sáněk i použitými barvami průpletů. Sáňky plastové či dokonce kovové. Mezi tradiční značku sáněk patří např. Sulov, které znáte určitě i ze svého dětství.
I přestože jsou dřevěné sáňky dražší, oproti jiným druhům materiálů, jsou odolnější, déle vydrží a nadneseně bychom mohli říci, že mají psychologický efekt. Svým vzhledem nás přenesou zpět do dětství.
Ideálním řešením jsou také sáňky s ohrádkou, ty jsou vhodné nejen pro menší děti, ale mohou sloužit také jako pohodlné opěradlo nejen při sjíždění kopce, ale také při tažení sání s dětmi. Jednoduše si můžete vybrat sáně, které budou vhodné pro Vás i Vaše děti.
Chcete začít? Stačí se držet základních rad.
Sáňkování je zábava pro celou rodinu, klidně na celé odpoledne. A proto nepodceňte přípravu a na sáňkovací radovánky se připravte tak, abyste si této aktivity užili všichni do sytosti.
1. Ujistěte se, že jsou sáňky pevné, nikde netrčí ostré hrany či nejsou některé části sáněk zlomené. Zatahejte za popruhy a zjistěte, zda jsou upevněny správně.
2. Vezměte si teplé oblečení a především „festovní“ rukavice! Nejen, že Vás udrží v teple po dlouhou dobu, ale ochrání Vás před zraněním.
3. Zvažte také ochrannou přilbu – minimálně pro své ratolesti.
4. Než sáně „osedláte“, projděte si dráhu, kterou se chystáte sjet pěšky a seznamte se s terénem.
Posledním krokem k tomu, jak si tuhle zábavu opravdu užít je nebát se, testovat nové terény a strhnout ke hravosti všechny členy Vaší rodiny. Příjemnou zábavu!